Привіт, друзі!
Каша пшенична – давня супутниця людини – її навіть в Старому завіті згадують. В культуру харчування людини вона прийшла з появою пшениці, яку людина вживав і цілими запареними зернами, і перемелені на борошно – в коржиках, і роздроблену на кам'яних жорнах – у вигляді каші. З цілих зерен пшениці наші історичні предки варили і сучасні християни продовжують готувати кутю (коливо, канун, сочиво), які поливають медом, медової ситью, або посипають цукром, приправляють подрібненими горіхами, фруктовим або ягідним варенням і навіть молоком.
Історія пшеничного каші
На Русі пшенична каша вважалася однією з найбільш корисних. З покоління в покоління люди передавали, що пшенична каша може продовжити молодість і зберегти міцність здоров'я на довгі роки.
Блюдо з «золотих» крупинок подавали на стіл на всі випадки життя: на народження, хрестини чи похорон. Кашу їли під час Різдвяного і Великого постів.
Пшенична каша фігурувала навіть на весільних бенкетах. Однією з традицій на святі було кашевареніе: наречений і наречена готували страву і пригощали всіх запрошених на торжество. Від цього пішла приказка: «З ним каші не звариш».
У першій половині XX століття в радянських магазинах з'явилася два види пшеничного каші – артек і полтавська. Перша назва приурочено відкриття в Криму дитячого табору-санаторію «Артек». Крупа артек виходила ситної і корисною, як раз для зростаючого дитячого організму. Полтавська крупа (більша) в основному призначалася для солдатів.
З чого роблять пшеничну кашу
Крупу створюють зі звичайної пшениці твердих сортів – але перед цим зерна проходять неповну шліфування і дроблення. В результаті виходять гладкі і тверді відшліфовані ядерця, які в свою чергу поділяють на два сорти:
- «Полтавська» номерна – від №1 до №4. Будь-яка крупа якісна і досить велика, але з найбільших зерняток складається крупа №1.
- «Артек» – крупа дрібного дроблення, але гарною шліфування, також відрізняється високою якістю і цінними властивостями.
Крім круп, в магазинах можна знайти пшеничні пластівці – їх отримують з розплющених зерняток. Користь і шкода пшеничної крупи багато в чому залежать від якості купленого продукту.
Користь пшеничного каші
Пшенична каша містить безліч вітамінів і корисних мікроелементів. Є вітаміни групи В, а також А, Е, F, калій, кальцій, магній, цинк, молібден і фосфор.
Клітковина поліпшує перистальтику кишечника, м'яко очищає організм від шлаків, токсинів і солей важких металів. Позбавляє від закрепів і дисбактеріозу.
Пшенична каша знижує рівень «поганого» холестерину, зміцнює імунітет. Кальцій робить волосся, нігті і зуби міцними і стійкими до зовнішнього середовища.
Пшенична каша корисна спортсменам, дітям як зростаючому організму і тим, хто хоче схуднути. Вона швидко і надовго насичує, притупляє відчуття голоду.
Калорійність на 100 грам; 88 кКал Білки; 2,8 грам Жири; 1,5 грам Вуглеводи; 15,3 грам
Шкода пшеничного каші
Пшенична каша протипоказана тим, що має непереносимість глютену і гастрити зі зниженою кислотністю. Також не варто об'їдатися пшеничною кашею, це призводить до зайвої моториці кишечника.
Хімічний склад пшеничного каші
Дроблення і шліфування не відбиваються на корисні властивості крупи – вона зберігає багатий елементний склад. У неї входять:
- цінні мінерали – калій і залізо, кальцій і фосфор, магній і цинк;
- вітаміни – В, С, Е, РР, А, F;
- крохмаль і клітковина;
- амінокислоти і цукру.
Користь пшениці для здоров'я важко переоцінити – вона впливає благотворно на всі системи організму.
Види, назви крупи з пшениці
Залежно від способу обробки, величини і форми крупинок проводиться класифікація видів, назв крупи з пшениці. Об'єднати їх можна в наступний список:
- Артек. Являє собою подрібнені зерна, звільнений від оболонки і зародка і шліфовані. Містить не так багато корисної клітковини.
- Арнаутка. Сировиною для неї служить однойменний сорт твердої пшениці. Крупа буде виглядати як склоподібні зерна. Призначена вона якраз для вживання у вигляді каші.
- Пластівці пшеничні. Зерна, оброблені паром і спресовані. Використовуються не тільки для варіння каші, але і для приготування десертів.
- Булгур. Цей вид крупи проводиться з пшениці, яку не просто обробили парою, але ще очистили від висівок. Зерна мають незвичайний горіховий присмак.
Полтавська крупа – ще один різновид. Її поділяють на 4 групи:
- Велика, або №1. Ці зерна попередньо НЕ дроблять, їх тільки шліфують, надаючи подовжену форму із загостреним кінцем. Візуально нагадують перловку. Застосовується в якості заправки для супу.
- Середня, або №2. Цей вид зерен відноситься до подрібненим. Форма ж у них овальна, але теж із загостреним кінцем. Найчастіше використовується для каші.
- Ще одна середня, але вже №3. Дані подрібнені зерна відрізняються від №2 тільки округлою формою. Підходить для каші або запіканки в духовці.
- Дрібна, або №4. Цей вид зерен має різницю з третім номером тільки в більш дрібній формі. Ідеальний для каші, котлет або биточків.
Харчова цінність і калорійність пшеничного каші
Продукт містить в собі повний набір основних нутрієнтів. Зокрема, тут присутні вуглеводи в кількості 70 г на 100 г, жири в кількості 1 г і білки – близько 16 м Також певну частку в складі займають зола (приблизно 2 г) і клітковина (близько 0,3 г).
Калорійність пшеничного каші на 100 г залежить від того, яким способом вона приготовлена. Крупа, зварена на воді, буде містити приблизно 90 калорій в 100 р А ось якщо варити на молоці, то поживність буде залежати і від жирності молока – але в середньому складе до 130 калорій.
Чи треба мити пшеничну крупу перед варінням
Мелкодробленим сорти дозволяється не промивати перед варінням. Хоча деякі господині все ж не пропускають цей етап, вважаючи, що так вони роблять зерна більш красивими і чистими. Більшість рецептів рекомендують мити пшеничну крупу перед варінням в разі, якщо це Полтавська. Крім того, якщо вам потрібна розсипчаста каша, то пропускати цей етап теж не варто. У будь-якому випадку, коли вода для каші почне кипіти, необхідно прибирати пінку зі сміттям з поверхні.
Вибір крупи і обробка пшенички
Пшенична крупа буває різною, тому краще подумати заздалегідь, яка з них підійде для вашого ідеального сніданку. Є два види круп – Артек і Полтавська. Полтавська – це очищені цілі або крупно дроблення зерна. Артек – це мєлкодроблєная крупа. Від ваших уподобань залежить вибір крупи і обробка пшенички. Кашу на молоці, в'язку, густу, краще приготувати з Артека. Якщо ви віддаєте перевагу расспчатий гарнір – вам стане в нагоді Полтавська. Крім того, Полтавської заправляють супи і бульйони, а Артек додають в котлети, запіканки і інші блюда, як один з інгредієнтів.
Властивості дрібної крупи дозволяють не мити її перед приготуванням їжі. Полтавську краще прополоскати чистою водою. За бажанням, втім, можна промити і Артек – особливо, якщо кашу готують для маленької дитини. Коли вибір крупи і обробка пшенички позаду, продукт можна залити водою і поставити на вогонь. Більш важливим етапом очищення стане видалення піни при кипінні каші. Зазвичай під час кипіння на поверхню каструлі піднімається лушпиння і інший характерний для круп сміття.
Класичний рецепт пшеничного каші на воді
Таку кашу можна їсти в якості основного блюда, як десерт або як гарнір до м'яса, смаженої риби, до бефстроганов з печінки, з м'ясною, грибною або вершкової підливою. Якщо віддаєте перевагу каші розсипчасті, пшеничну крупу промити під теплою водою в сітчастому друшляку – в ній стане менше крохмалю і каша вийде розсипчаста! Якщо віддаєте перевагу в'язку кашу, то промийте холодною водою або, перебравши, варити Непромитий.
Інгредієнти:
- крупа пшенична – 1 стакан;
- вода питна – 2 склянки;
- масло вершкове або оливкове – за бажанням;
- сіль і цукор – за смаком.
За класичним рецептом пшеничну кашу на воді готують так:
- Крупу перебрати і всипати в каструлю відповідного обсягу, залити потрібною кількістю води, довести до кипіння, посолити, перевести вогонь в режим малий і варити протягом 15-20 хвилин при періодичному помішуванні.
- Кашу, заправивши олією, накрити рушником і дати упаритися хвилин 10-15.
- Якщо вода випарувалася більше, ніж необхідно, а крупа не готова, долити невеликими порціями, щоб не перелити, гарячого окропу і варити до повної готовності крупи.
Подавати в гарячому вигляді. Якщо каша затрималася, то її можна пустити на пшеничні котлетки, для чого додати трохи манки, вбити сире куряче яйце, обваляти в сухарях панірувальних і обсмажити на вершковому топленому маслі. Подавати гарячими з сумішшю сметани і згущеного молока. Особливо діти оцінять такий десерт.
Домашній рецепт солодкої пшеничної каші на молоці
Любителів такої каші знайдеться чимало – вона ж яка смачна! А на сніданок для всієї родини – найкращий варіант: смачно, калорійно і корисно. Готується просто, але вимагає перебування в духовці близько 40 хвилин – ранок доведеться починати з готування молочної каші.
Інгредієнти:
- крупа пшенична – 0,5 склянки;
- молоко натуральне свіже – 1 літр;
- цукор – 1 столова ложка;
- масло вершкове – на смак;
- сіль кухонна – 0,5 чайної ложки.
За домашнім рецептом солодку пшеничну кашу на молоці готують так:
- У каструльці з досить товстим дном закип'ятити зазначену норму свіжого молока, попередньо перевіривши на створаживание.
- У закипіле молоко всипати при помішуванні пшеничну крупу і при черговому закипании вогонь прибрати до мінімального, щоб протомитися каструлю із закритою кришкою протягом 40 хвилин, після закінчення яких вогонь вимкнути, кришку зняти, ввести масло, кашу перешкодити і дати під рушником настоятися близько 10 хвилин .
Подавати гарячу – цукор та інші солодощі на столі. Кому солодощі бракує, нехай в свою тарілку додасть. Якщо каша вийшла гущі або рідині, ніж вам би хотілося, іншим разом збільште або зменшіть кількість крупи.
Пшенична каша з грибами по сільському рецепту
Секрет своєрідності цієї каші полягає в тому, що вариться вона на грибному бульйоні, який відразу ж змінить її звичний смак. Найсмачніший відвар дають гриби білі з них-то і потрібно варити цю сільську кашу.
Інгредієнти:
- крупа пшенична – 2 склянки;
- відвар грибний – 6 склянок;
- гриби свіжі будь – 400 грамів;
- цибуля ріпчаста – 4 невеликі цибулини;
- масло вершкове – 80 грамів;
- масло рослинне – 2-4 столових ложки;
- сіль кухонна – за смаком.
Пшеничну кашу з грибами по сільському рецепту готують так:
- Гриби відварити, відкинути на друшляк, а злитий бульйон в потрібному обсязі вилити в каструлю, де на ньому і буде варитися сільська каша з пшеничної крупи.
- Трохи остудивши гриби, нарізати їх шматочками будь-якої форми.
- Розтопити на сковороді вершкове масло і влити в нього невеликий обсяг рослинного масла. У цій киплячій суміші обсмажити подрібнені ножем різані гриби. Під кінець їх обсмажування влити і прокип'ятити з ними 1 стакан грибного бульйону.
- Довести бульйон в каструлі до кипіння і всипати в нього при помішуванні пшеничну крупу, топлене вершкове масло, сіль і на слабкому вогні уварити до напівготовності кашу. Після чого викласти при помішуванні готові гриби і поставити каструлю в розігріту до + 180 ° С духовку, де їй потрібно пекти близько 40 хвилин.
Каструлю з готовою кашею дістати, додати ще трохи розпущеного вершкового масла і при подачі в гарячому вигляді прикрасити свіжою зеленню. Гарні до неї просто різані свіжі або консервовані овочі, або овочевий салат.
Оригінальний рецепт пшеничного каші з м'ясом
Часникова добавка до цієї каші в поєднанні з м'ясом переводить її в розряд ситної вечері після напруженого трудового дня, після якого перед сном можна і прогулятися на свіжому повітрі.
Інгредієнти:
- пшенична крупа – 1 склянка;
- м'якоть свинини або філе курки – 300-400 грамів;
- часник свіжий – 2 часточки;
- морква свіжа – 1 корінь;
- цибуля ріпчаста – 2 штуки;
- масло рослинне – 2-3 столових ложки;
- перець духмяний і чорний, лавровий лист – за смаком;
- сіль кухонна – за смаком;
- вода питна – 3 склянки.
За оригінальним рецептом пшеничну кашу з м'ясом готують так:
- Крупу перебрати і промити.
- Вимите і обсушене паперовим рушником м'ясо порізати дрібними кубиками.
- Овочі почистити, вимити й подрібнити: морква на тертці, часник розплющити на обробній дошці притисненням ножа.
- У казані або воке обсмажити на олії до рум'яності спочатку цибулю різаний, за ним морква терту, до них додати часник сплющений і м'ясо в кубиках.
- Влити всі кількість води і зі спеціями на помірному полум'я або режимі гасити при періодичному помішуванні протягом 25 хвилин.
- До цього часу вилучити і викинути часник і лавровий лист, а до м'яса всипати при помішуванні пшеничну крупу, довести всю масу до кипіння, зменшити вогонь і, час від часу помішуючи кулінарної лопаткою, уварювали крупу до готовності.
Кашу з м'ясом потомить, як зняли з вогню, ще хвилин 10-15 під рушником і подати на вечерю гарячої з овочами.
Пшенична крупа в мультиварці
Зварити кашку ще простіше в мультиварці. Цей прилад навіть має спеціальну програму. Вона так і називається – «Каша». Її можна замінити на режим «Плов». Пшенична крупа в мультиварці вариться практично за тією ж технологією, що і в каструлі:
- Взяти 100 г крупи, ретельно промити, потім викласти в миску і залити гарячою водою, після чого залишити на півгодини.
- Далі необхідно змастити маслом мультіварочную чашу. Потім можна закладати в неї вимочені зерна, заливши близько 500 мл молока або ж ще води.
- За смаком додати цукор і сіль, готувати 35 хвилин в програмі «Каша», після закінчення залишити в режимі «Підігрів».
Пшенична каша з гарбузом
Дуже корисне і смачне страви. Для його приготування знадобляться:
- Пшенична крупа;
- м'якоть зрілого гарбуза;
- цукор;
- вершкове масло;
- молоко;
- сіль;
- вода.
Перед варінням гарбуз слід підготувати. Овоч слід очистити, звільнити від насіння і нарізати кубиками. Варять також, як і молочну кашу. Гарбуз додають разом з молоком. Масло додається вже в готовий продукт.
Вживання пшеничного каші дітьми
Оскільки до складу входить глютен, вводити її в якості додаткового прикорму рекомендується не раніше 8-9 місяців і лише в тому випадку, якщо у дитини не виявлено непереносимість входять до складу компонентів.
Основні правила:
- Давайте дитині кашу виключно на воді.
- Не використовуйте при варінні спеції або інші підсилювачі смаку, будь то цукор або мед.
- Вводите прикорм поступово, невеликими порціями, починаючи від чайної ложки.
До побачення!