Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

Всім привіт друзі!

Види шоколаду, які є зараз, можуть задовольнити смак самого прискіпливого гурмана.

Шоколад відкрили ще племена майя, а потім і ацтеків, які жили на території Центральної Америки. Вони вживали його як холодний тонізуючий напій з розтертих плодів дерева какао, використовували в ритуалах, вважали божественною їжею. Після відкриття Америки європейці перейняли технологію виготовлення рідкого напою, а згодом, в 17-19 століттях, почали вживати його гарячим і створили твердий десерт. Перша плитка була створена в англійському місті Брістоль в 1842 році.

Види за складом

Основними постачальниками какао-бобів на світовому ринку є Азія, Африка, деякі райони Австралії, Північна і Південна Америка. Вирощені в специфічному кліматі, зібрані в певний час, відсортовані і оброблені, зерна йдуть на виробництво вишуканого продукту.

Найякісніші, однакові за формою, до хвилини витримані за часом в процесі обсмажування відправляються на виготовлення продукту елітних шоколадних сортів. Менш вимогливий відбір проходять зерна, з яких виготовляють сорти шоколаду для масового споживача. Відповідно до цих норм, в асортименті є такі види шоколаду – чорний, молочний та білий.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

 • чорний

Є найбільш цінним за вартістю і корисним властивостям. У його складі переважає какао-маса. Вона складається з подрібнених какао-бобів і масла, що видобувається шляхом вичавлювання з зерен какао. Її процентне співвідношення становить від 65%. До складу також входить цукрова пудра або інший натуральний цукрозамінник. Чим вище відсоток какао, тим цінніше і корисніше буде продукт.

 • темний молочний

Молочний шоколад має в своєму складі не менше 35% какао-маси. Цей показник відноситься до звичайних кондитерських виробів для масового споживача. Для десертного шоколаду властива цифра від 45%. Такий продукт є більш якісним. Доповнюють його цукор і молочні інгредієнти (молоко, вершки і ін.).

 • білий

Фахівці до цих пір не прийдуть до єдиної думки про те, чи є білий шоколад шоколадом. З одного боку, в ньому є масло какао, з іншого – в його складі відсутні подрібнені какао-боби. Продукт складається з невеликої кількості какао-маси, цукру, молочних продуктів і добавок у вигляді фруктів, масел, згущеного молока і т.д.

Які види шоколаду бувають

Основний розподіл шоколаду на види проходить в залежності від того, скільки в ньому порошку какао. Всього таких різновидів – три:

 • класичний чорний (він же – гіркий);
 • молочний (або темний молочний);
 • білий шоколад.

За способом приготування розрізняють:

 • десертний;
 • звичайний;
 • пористий;
 • шоколад з начинкою;
 • дієтичний;
 • рідкий.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

Ще одна класифікація видів – вже за формою:

 • монолітний плитковий;
 • пористий-плитковий;
 • шоколад-батончик;
 • фігурний шоколад.

Втім, і це не все. З недавніх пір ласощі стали розділяти на види ще й за географічною ознакою. Залежно від фірмового виконання (з урахуванням традицій конкретної країни-виробника) існують:

 1. бельгійський;
 2. Швейцарський;
 3. італійський;
 4. французький;
 5. Іспанська;
 6. російський шоколад

гіркий шоколад

Його вважають за краще витончені натури, гурмани і естети. У чорного шоколаду – яскравий, з досить відчутною гірчинкою, смак. Ступінь цієї гіркуватості залежить від відсотка какао в плитці.

У гіркому шоколаді він може становити від 60 до 99 відсотків.

Вважається, що гіркий шоколад корисніший всіх інших видів. Навіть тим, хто сидить на дієті, можна з'їдати в добу по одній дольке.В той же час високий вміст какао робить продукт «забороненим» для дошкільнят. Щоб у маленьких дітей не виникало проблем з поведінкою і сном, гіркий шоколад їм давати не варто.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

Домогосподарки використовують гіркий шоколад в численних десертах. Крім того, його можна додавати в каву, щоб посилити аромат напою і додати йому пікантний смак.

Молочний шоколад

На відміну від гіркого шоколаду, смак молочного – м'який і солодкий. А колір – менш темний. Це результат того, що какао-бобів при виробництві шоколадки було використано на порядок менше. Як правило, вміст какао-маси в складі продукту становить від 25 до 35 відсотків.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

Приблизно 14 відсотків решти складу продукту – сухе молоко. Також при виробництві шоколадки використовуються не настільки корисні для людини цукор, ароматизатори і стабілізатори. Що, втім, не заважає педіатрам вирішувати батькам давати дітям невеликі часточки саме молочного шоколаду.

Це продукт, який покращує настрій, допомагає організму боротися з напругою, а мозку – вирішувати складні завдання. Крім усього іншого, молочний шоколад ще й афродизіак, про що закохані прекрасно знають.

Широко застосовується ласощі і в кулінарії. Наприклад, для приготування шоколадної глазурі.

Калорійність продукту, на жаль, досить висока – 550 ккал. Таким показником молочний шоколад зобов'язаний входять до його складу молочним жирам. При цьому медики зазначають, що корисні властивості молочного шоколаду перевершують будь-які недоліки.

Продукт підтримує серцевий м'яз, покращує роботу травлення, благотворно позначається на стані шкіри.

Білий шоколад

Вважається, що своєю появою білий шоколад зобов'язаний швейцарським виробникам, які довго вирішували, що робити зі скупчилися надлишками масла какао. Крім того, шоколатьє спробували знизити собівартість шоколадки, істотно зменшуючи і навіть повністю виключаючи зміст дорогих какао-бобів.

Їх недолік компенсували більшим, ніж при приготуванні молочного шоколаду, кількістю сухого молока. В результаті вийшов шоколад білого кольору, який сьогодні любимо дітьми і деякими дорослими.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

У Радянському Союзі таких плиток не було. Спробувати білий шоколад вдавалося лише щасливчикам, яких пригощали ласощами, привезеним з-за кордону. На полицях наших магазинів новий вид продукту з'явився всього років 20-25 тому.

Строго кажучи, називати білий шоколад шоколадом можна лише з певною натяжкою. У продукті немає какао-бобів, які могли б додати коричневого кольору. Насичений шоколадний аромат ласощів дає масло какао. За смак продукту в першу чергу відповідають цукрова пудра і сухе молоко.

Білий шоколад знайшов широке застосування в кулінарії:

 • в випічці – рецептах тортів, печива і кексів;
 • в морозиві;
 • в мусах і желе.

Тим, хто стежить за фігурою і рахує калорії, варто запам'ятати: за своєю калорійності білий шоколад близький до молочного. Вона становить від 522 до 550 ккал. Точна кількість визначається в залежності від того, чи присутні в шоколаді якісь добавки – горіхи, фруктові начинки або печиво.

повітряний

Окрема категорія в класифікації шоколаду – за способом його обробки. Повітряний, або пористий шоколад, отримують зі спеціальної десертній маси. Її насичують вуглекислим газом для отримання в процесі застигання відомих бульбашок.

Пористий шоколад зустрічається у всіх видах – білий, молочний, темний і гіркий. Найбільшою ж популярністю користуються саме молочні плитки.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

десертний шоколад

Його вважають елітним продуктом. Какао-маси в ньому має бути не менше 45 відсотків, при цьому сам шоколад може бути хоч чорним, хоч молочним. Собівартість такого шоколаду висока, що відбивається на його ціні.

Вона вище, ніж у будь-яких інших видів ласощів. Основна причина цього – використання при виробництві десертного шоколаду виключно благородних сортів какао, які володіють особливо тонким смаком.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

Пористий шоколад

Від усіх інших видів шоколаду він відрізняється незвичайною структурою плитки і присутністю бульбашок, які приємно лопаються мовою. Їх наявність – результат використання спеціальних технологій, при яких шоколадка насичується киснем і розпушується.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

Пористий шоколад буває чорним, молочним і білим. У деяких шоколадки є добавка у вигляді начинки із сухофруктів, горішків і повітряного рису.

шоколадне масло

Буває солодковершковим і Кіслослівочное.

Виготовляють зі свіжих вершків з додаванням какао, ванілі і цукру.

Гарне масло тверде, важко ріжеться має яскраво виражений смак солодкого вершкового масла і какао.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

живий шоколад

При його створенні також використовують тільки натуральні інгредієнти. Основа плитки – ще сирі какао-боби. Вони допомагають людині відновити свій гормональний баланс, поліпшити зір, відновитися після напруженої роботи. Що стосується смакових якостей, то живий шоколад просочений ароматом справжнього какао, як ніякий інший, і швидко тане в роті.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі Шоколад ручної роботи називають живим, тому що в ньому зберігаються всі корисні речовини.

дієтичний шоколад

Він розрахований на тих, кому протипоказаний звичайний шоколад. Наприклад, тих, що худнуть і проходять лікування, що вимагає повної відмови від цукру. Секрет користі продукту в тому, що при його виробництві жир замінюється на воду. При цьому за своїм зовнішнім виглядом і навіть смаку шоколадка майже не відрізняється від традиційної, чого не скажеш про корисні властивості – через відсутність жирів вони знижені.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

До цього типу належить і гіркий шоколад.

органічний шоколад

При покупці такої шоколадки варто звернути особливу увагу на етикетку. У складі продукту не повинно бути барвників, ГМО та ароматизаторів. Якщо вони присутні, значить перед вами – «неправильний» органічний шоколад.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

Ідея створення органічного шоколаду належить Крейгу Самсу, який очолював комісію з еко-стандартам Soil Association. Вимоги до інгредієнтів такий шоколадки повинні бути найсуворішими:

 • всі продукти покладається вирощувати в ідеальних екологічних умовах;
 • при їх вирощуванні не можна використовувати ніякі добрива.

зелений шоколад

Шоколадки зеленого кольору виробляють в Іспанії. Тут придумали додавати в продукт морські водорості. Такий шоколад корисний для здоров'я взагалі і для схуднення зокрема. Випускають ласощі зеленого кольору і в Японії. Розраховано воно на любителів зеленого чаю, адже своїм кольором шоколадка зобов'язана включенням в рецептуру чайного порошку під назвою «маття».

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

Зелений шоколад на основі вищих сортів маття не підвищує рівень цукру і холестерину в крові.

карамелізований шоколад

Секрет яскравого смаку такого шоколаду – в особливій термічній обробці. Зазвичай карамелізіруется білий шоколад, який після тривалого нагрівання в духовці набуває золотисто-коричневий колір, а на смак стає схожим на варену згущенку або на класичні радянські іриски.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

У кулінарії техніку приготування цього шоколаду широко використовують для карамелізації овочів і фруктів.

Першими на подібні експерименти з білим шоколадом пішли французькі шоколатьє. Спочатку планувалося використовувати новий продукт в різних стравах (як начинку для тістечка або як соус для морозива, наприклад). Однак, хороший він виявився і сам по собі, а не тільки в якості доповнення.

Шоколадна паста Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

Це щільний густий крем на основі шоколаду, вершкового масла, цукру, молока і горіхів. Смак залежить від використовуваних продуктів. Найвідоміша і дорога шоколадна паста в світі Nutella.

Різновиди шоколаду в залежності від додавань

Відмінності в класифікації і характеристики асортименту шоколаду між різними сортами визначаються рецептурними співвідношеннями цукру, какао-маси і масла какао. Введення в рецептуру кращих сортів какао-бобів (Арріба, Ява, Гваякіль і ін.) Підвищує якість і дозволяє отримувати шоколад з різними смаковими властивостями.

Звичайний шоколад солодший десертного, в ньому більше цукру (до 63%) і менше какао-маси (35%).

Десертний шоколад має вищі смакові і ароматичні гідності, тонку дисперсну тверду фазу. Його склад відрізняється підвищеним вмістом какао-маси (не менше 45%) і меншим – цукру, тому смак його солодкий з гіркотою, аромат шоколадний, виражений.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

І десертний і звичайний шоколад можуть бути без додавань і з додаваннями. Шоколад без додавань готується з какао-маси, масла какао і цукру з ароматичними речовинами, переважно з ваніліном. Шоколад з додатками готують на основі шоколадної маси. Додавання на відміну від начинок розподілені рівномірно по всій масі шоколаду.

За країні-виробнику

Сьогодні країн, що займаються промисловим виробництвом шоколаду, дуже багато. Конкуренція між підприємствами висока. Але з випуску елітних сортів цього продукту вже кілька десятиліть займають одні й ті ж країни.

Швейцарський

Країна здавна славиться своїми брендами: сиром, годинниками і шоколадом, який підкорив покупців своєю натуральністю і вишуканістю смаків. Для його створення тут використовуються тільки елітні сорти дерева какао. Саме в цій країні почав випускатися молочний шоколад.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

Найбільші фірми з виробництва шоколаду:

 1. Нестле (Nestle Societe Anonym), що стала транснаціональною корпорацією з випуску продуктів харчування, але починала на початку 20-го століття як шоколадна компанія.
 2. Тоблерон (Tobleron), створена ще в 1868-му році і зберегла в рецепті нугу, мигдаль і мед.
 3. Лінд (Lindt), що спеціалізується на темному швейцарський шоколад з високим рівнем какао-продуктів.
 4. Вілларс (Villars), що випускає різний шоколадний асортимент, в тому числі і для цукрових діабетиків.
 5. «Шоколадні» компаній в країні дорожать своєю репутацією і випускають тільки якісний продукт.

бельгійський

Шоколад в Бельгії почав проводитися пізніше, ніж у Швейцарії. Але швидко став національним надбанням країни. Саме тут вперше почали робити шоколад з начинкою. Бельгійці люблять експериментувати, але залишаються незмінні в одному: вони намагаються використовувати тільки натуральні продукти і не додавати ароматизаторів та консервантів. Термін придатності невеликий, але продукт виходить хороший: дуже ніжний, «тане в роті», без добавок.

американський

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

Компаній в країні, що займаються випуском шоколаду, більше сотні:

 1. Найстаріші з них знаходяться в Сан-Франциско, який вважається столицею американської шоколадної індустрії. Одна з них – фірма The Fishermen's Wharf. Вона почала працювати ще в 19-му столітті і випускала шоколад вищого класу.
 2. Популярним є шоколад марки Hershey's. Мілтон Херші, який виробляють в штаті Пенсільванія. Спеціалізація – молочний шоколад.
 3. Над оригінальними типами шоколадного ласощів працюють в компанії Theo Chocolate. У вигляді начинки тут використовують навіть приправу каррі.
 4. Є і підприємства, що випускають благородні сорти шоколаду, наприклад, з чорним трюфелем.

італійський

Щороку в містечку Перуджа проходить фестиваль «Єврошоколад», що вже говорить про популярність продукту в країні.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

В Італії його почали виробляти ще в 16-му столітті в сицилійському містечку Модіка. Зараз однією з найвідоміших кондитерських фабрик є компанія Amedei в Тоскані. Тут випускають цукерки Porcelana з найбільш елітних сортів венесуельського какао-бобів.

Відомі італійські шоколадні марки:

 • Alpini з лікерною начинкою,
 • Tartufi з трюфелями в ролі начинок,
 • Cremin – шоколад, прослоенний лимоном, горіхами і кави.

австрійський

Країна лідирує по споживанню шоколадної продукції і її виробництва.

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

В Австрії випускають шоколад з найоригінальнішою начинкою і нестандартними інгредієнтами, наприклад, верблюже молоко в продукції компанії Chocolatier Hochleitner або коріандр в шоколаді відомої марки Berger. Користується популярністю, особливо взимку, і австрійський рідкий шоколад.

російський

Серед російських підприємств, що займають лідируюче положення, потрібно виділити фірми «Коркунов», «Бабаєвський», «Росія щедра душа».

Види шоколаду за складом, способу виробництва, формі

 1. Коркунов, м Одинцово. Горький, темний і молочний; висока якість, не містить пальмового масла, 14 видів різних цукерок з оригінальними начинками.
 2. Бабаєвський, м Одинцово. Темний, десертний, білий; 75% тертого какао і масла, спирт, мигдаль, цукор, ароматизатори.
 3. Росія щедра душа (Nestle), м Одинцово. Темний, молочний, десертний. від 35 до 50% какао, цукор, пальмова олія.

Які види шоколаду бувають, залежить від виробників. Кожен з них створює свій унікальний десерт, не порушуючи єдиних вимог до якості цього продукту.

До нової зустрічі!

ТОП Кулінар - Кулінарний блог