Як займатися вирощуванням трюфелів в домашніх умовах

Вітаю тебе читач мого блогу!
На відміну від інших різновидів їстівних грибів, трюфелі є цінною породою, що входить в розряд «делікатесів». Найчастіше, зустріти їх можна тільки в дорогих ресторанах, де їх пропонують в якості коронного блюда або родзинки, додає вишуканий смак м'яса, італійської пасти або вегетаріанського меню. Але професійні грибники все ж примудряються полює на делікатес, знаючи місця і секрети тихого полювання. А деякі, і зовсім відкривають трудомісткий бізнес, який представляє собою вирощування трюфелів в домашніх умовах.

«Золотий гриб». Трюфель – це дорого?

Ні за один гриб з існуючих в світі не готові заплатити так дорого, як за трюфель: ціна за 1 кг варіюється від 500 до 5000 доларів.

Більш того, за кордоном зовсім не рідкість аукціони, на яких трюфелі виставляються на продаж, немов це твори мистецтва. Залежно від сорту, якості, ваги та інших параметрів ціна за один «золотий гриб» може досягати непристойно високої позначки в кілька тисяч євро.

Як займатися вирощуванням трюфелів в домашніх умовах

Зрозуміло, домашні трюфелі мають мало шансів стати учасниками таких торгів. І ціна на них істотно нижче, ніж на гриб, що виріс в природному середовищі. Ресторани, в меню яких включені страви з «золотого гриба», охоче скуповують вирощений на плантаціях трюфель. Ціна за 1 кг продукту їх не лякає.

характеристики трюфеля

Перед тим як приступити до вирощування цього гриба, необхідно ознайомитися з його морфологією.

Як займатися вирощуванням трюфелів в домашніх умовах

Зовнішній вигляд

Належить до класу сумчастих, сімейству трюфелів, що складається приблизно з 30 видів грибів. Відносяться до мікоризних, що знаходяться в симбіозі з кореневою системою дерев. В основному в ролі дерева-партнера виступає дуб.

Основні характеристики:

 • форма плодових тіл – бульбоподібний або округла, нагадує картопля;
 • розміру плоду – від 2,5 до 20 см;
 • вага – від 20 до 200 г;
 • рельєф поверхні – гладкий або з пірамідальними бородавками і тріщинами;
 • забарвлення – від чорного і шоколадного до білого, сірого і мармурового;
 • колір м'якоті – білий, сірий, жовто-коричневий;
 • період плодоношення – від 25 до 30 років;
 • термін придатності зрізаного гриба – від 2 до 4 днів.

У поперечному розрізі чітко проглядається мармурова структура. М'якоть зрілого трюфеля пухка, а у молодого – щільна. За розміром він трохи більше волоського горіха, але деякі різновиди важать більше 1 кг. Зростає на глибині 25-30 см, утворюючи гнізда з 5-7 плодовими тілами.

особливості зростання

Як займатися вирощуванням трюфелів в домашніх умовах

Цей гриб-невидимка воліє рости в землі. На поверхні зрідка з'являються лише старі трюфеля. Любить змішані і листяні ліси з вапняними грунтами. У хвойних практично не розмножується. Необхідно сусідство з буком, дубом, грабом, горіхом або березою.

На відміну від інших грибів, спори трюфелів не поширюються за допомогою вітру

Де можна вирощувати трюфеля

Як займатися вирощуванням трюфелів в домашніх умовах

Постає логічне запитання, де вирощувати ці дорогі гриби?

Росія славиться своїм суворим кліматом. Тому при застосуванні інтернаціональних технологій необхідно озиратися на кліматичні умови країни.

Для Росії фахівці виділяють три варіанти:

 1. Відкриту ділянку. Цей спосіб найбільш простий, але підходить він виключно для теплих регіонів. Спроби виростити гриби в Сибіру на відкритій землі приречені на провал – занадто холодно. Ідеальним місцем вважається Крим і Краснодарський край. Дехто пробує вирощувати і на європейській частині Росії. Часто «чорні діаманти» зустрічаються в підмосковних лісах.
 2. Теплиця. Цей спосіб не залежить від кліматичної зони. Які вимагають додаткових витрат – хороша теплиця коштує дорого. Якщо немає можливості викупити землю в південних регіонах, то тепличне вирощування буде непоганою альтернативою. Але необхідно строго дотримуватися температурні умови. Ідеальна температура – 22 градуси за Цельсієм.
 3. Підвал. Це найдорожчий спосіб, якщо рахувати витрати на квадратний метр. Крім створення температурних умов необхідно створити правильний світловий режим. А це великі додаткові витрати.

Створення «трюфельного лісу»

Як займатися вирощуванням трюфелів в домашніх умовах

Це нітрохи не перебільшення. Люди, які всерйоз займаються вирощуванням трюфелів, висаджують цілі ліси, щоб отримати цінний продукт в умовах, максимально наближених до природних. Для цієї мети саджанці потрібних дерев спеціально заражають грибним міцелієм, і навесні висаджують у відкритий грунт.

Чому потрібно саме дерево? Хіба трюфель не може рости самостійно? Ні. Ми вже згадували про симбіозі, який гриб утворює з деревом, отримуючи від нього все корисні і потрібні для свого зростання речовини – вуглеводи, амінокислоти, мікроелементи. Але симбіоз – це взаємовигідне «партнерство», і трюфель, в свою чергу, віддає дереву фосфор і різні мінерали. Якщо дерево для вирощування трюфелів вибрано правильно, то обидва рослини відчувають себе «комфортно», і ростуть швидко і повноцінно. Ідеальним «партнером» в цьому відношенні для трюфеля можна вважати дуб. Саме його і використовують більшість досвідчених грибоводов.

Заражені міцелієм саджанці висаджуються в ґрунт на відстані 5 метрів один від одного і 4 метрів між рядами. При цьому потрібно врахувати, що недоцільно висаджувати понад півтисячі дерев на площі в 1 гектар.

Удобрювати грунт, щоб уникнути загибелі міцелію перед посадкою в цьому випадку не можна. Максимум «хімічної обробки» – це внесення в землю глюфосинат амонію – гербіциду, який перешкоджає росту бур'янів.

Глибина ямки для посадки трюфеля – до 75 см. Це необхідно для захисту трюфеля від вітру, промерзання грунту, і впливу шкідників. У викопану ямку перед посадкою саджанця потрібно залити невелику кількість води, ще одна поливання – після засипання молодого втечі грунтом.

Навколо кожного посадженого дерева радіусом 40-50 см укладають шар мульчі глибиною до 10 см, що складається зі звичайної землі з лісу із залишками листя цих же дерев, або дуба. Можна також закрити цю поверхню біля саджанця поліетиленовою плівкою.

Однак для посадки такого «трюфельного лісу» підійде не будь-яка місцевість. В першу чергу необхідно звернути увагу на розташування регіону посадки над рівнем моря. Вище 1000 і нижче 100 метрів можна не розглядати. Оптимальний варіант – в межах 500 (плюс-мінус 100) метрів над рівнем моря.

Необхідно також провести експертизу грунту на:

 • стійкість до водної ерозії. Іншими словами – чи відбувається в даному регіоні змивання або руйнування верхнього родючого шару під впливом тимчасових водних потоків (дощу, талих вод, і т.д.) і вітру.
 • товщину шару родючої землі, яка повинна бути не менше 10-15 см.
 • рівень міститься в ній лугу. Це можна зробити простим експериментом: опустити в землю лакмусовий папірець. Якщо індикатор забарвиться в синій колір – це показник ідеальної землі для трюфелів.

До речі, досвідчені грибівники підрізають гілки і стовбур дерева, «зараженого» міцелієм. «Правильна» висота такого дерева повинна бути не більше 1 метра, а його форма повинна виглядати як перевернутий конус.

Якщо посадити сажени з міцелієм навесні, то появи стиглих трюфелів можна очікувати вже до осені – початку вересня. Однак краще дати грибам по можливості ще час – від 4 до 6 тижнів до повного дозрівання.

Стиглий гриб – чорного кольору з характерним земляним запахом з горіховим відтінком. Незрілі трюфелі – на вигляд мають червонуватий тон. Викопують трюфелі після виявлення майже так само, як і картоплю, тільки з більшою обережністю, щоб не пошкодити грибницю.

Технологія вирощування трюфелів

Як займатися вирощуванням трюфелів в домашніх умовах

Штучно розводять кілька видів трюфелів – білий, чорний і китайський. Але не можна сказати, що вирощування білих трюфелів чимось особливо відрізняється від розведення темних сортів гриба. Різниця тут більше саме в смакових характеристиках готового продукту. Відповідно, трохи буде варіюватися і вартість трюфелів при продажу. Якщо є така можливість, почніть з вирощування чорного гриба – на ринку він цінніший. Це позбавить вас від довгого пошуку покупців надалі.

Вартість міцелію коливається від 300 руб. / 100 г. Продається він в спеціальному субстраті, який можна відразу висаджувати на ділянці. Купуйте насіннєвий матеріал у перевіреного продавця!

Чи можна виростити трюфель в умовах власної ділянки? Звісно! Перший етап технології – заглиблення грибного міцелію.
При посадці грибів потрібно дотримуватися наступних правил:

 • Оптимальний час для висадки – травень-серпень. Тут все індивідуально – міцелій приживеться, якщо на вулиці вже встановилася стабільно висока температура, і минула загроза заморозків.
 • Міцелій чорного трюфеля краще висаджувати за схемою 2 * 2 м. Глибина лунок при цьому – 20-60 см. Тут все залежить від купленого міцелію – оптимальну глибину висадки варто уточнити у продавця. Якщо розводити гриби планується в лісистій місцевості з молодими деревами, насіннєвий матеріал заглиблюється по периметру кореневої системи дерев.
 • Перед тим як посадити міцелій білого трюфеля, лунка заливається невеликою кількістю води і наполовину засипається заздалегідь підготовленим компостом. На цей поживний шар укладається насіннєвий матеріал. Потім лунка засипається землею, знову поливається водою і гарненько утрамбовується.
 • Часто місця посадок поливаються спеціальними препаратами. Особливо це важливо при розведенні трюфелів в тепличних умовах – тоді склад грунту буде наближений до природного.
 • Щоб насіння трюфелів дали в подальшому урожай, місця посадки треба замульчувати. Для цього використовуйте солому або тирсу, опале листя. Шар мульчі – 15-20 см.

Думати над тим, де можна продати трюфеля, поки ще рано! Перший урожай міцелій дасть через 3-6 років. У цей період ви повинні доглядати за посадками.

Як займатися вирощуванням трюфелів в домашніх умовах

Правила такі:

 • На зиму посадки обов'язково слід замульчувати. Це особливо важливо, якщо гриби ростуть в природних умовах – так вони не промерзнуть в холоди.
 • Якщо трюфелі ростуть в лісах, їх слід захищати від «шкідників» – це кролики і дикі кабани. Тварини можуть звести на «ні» всі ваші зусилля по вирощуванню делікатесного гриба. Слідкуйте, щоб вони не проникли на територію «ферми».
 • Для збільшення і прискорення плодоношення в якості ґрунтових добрив використовуються субстрати, які здатні збільшити кількість мікроорганізмів в грунті. Якщо гриби були посаджені поблизу дерев, удобрювати потрібно самі рослини.
 • На всьому терміні зростання трюфелів необхідно стежити, щоб на ділянці не було бур'янів. З ними можна боротися гербіцидами.

Збір врожаю стане для підприємця, напевно, найприємнішою частиною процесу вирощування трюфелів. Їстівна їх частина, яку ви станете надалі реалізовувати – плодове тіло грибів із спорами. Дозрілий чорний трюфель – гриб трохи подовженою або округлої форми з щільною оболонкою темного кольору. Зростає він на глибині приблизно 20-40 см від поверхні грунту. Як правило, в землі гриби гніздяться по 5-7 шт. Кожен викопаний трюфель важить приблизно 0,5-1,2 кг.

Викопкой трюфелів варто займатися обережно. Важливо не пошкодити плодове тіло! В іншому випадку, ціна за 1 кг чорного трюфеля буде трохи нижче – продукт стане «неліквідним».

Якщо судити з досвіду підприємців, з однієї сотки землі в сезон можна зібрати до 10 кг трюфелів. З огляду на, скільки коштує кілограм трюфелів, заробіток від продажу готової продукції буде досить пристойною. Але це за умови, що за ті кілька років, що ви доглядали за посадками, частину грибів не згине.

Вирощування трюфелів в домашніх умовах

Як займатися вирощуванням трюфелів в домашніх умовах

Для того, щоб виростити трюфелі в домашніх умовах використовують кілька методів. Ми розглянемо лише два – найоптимальніших, найбільш придатних для Росії, і успішно випробуваних вітчизняними грибівників:

 1. як виростити трюфель в теплиці;
 2. і як виростити трюфель в природному середовищі – в лісі.

Вирощування трюфелів в теплиці

Довгий час вважалося, що з «примхливості» цих грибів відтворити умови для їх вирощування в домашніх умови практично неможливо. Але, як виявилося, при створенні певних умов, трюфель можна виростити навіть в теплиці на дачі. Про те, яким бізнесом ще можна зайнятися, маючи свої шість соток, читайте за цим посиланням – http://business-poisk.com/biznes-na-dache-kak-poluchat-pribyil-s-shesti-sotok.html

Що для цього знадобиться? В першу чергу – підготувати необхідний посівний матеріал – грибний міцелій і поживні компоненти для посадки:

 • землю, взята з верхнього грунтового шару в листяному або змішаному лісі разом з листям дерев;
 • живильний розчин, що містить npk-добрива (азот-фосфорно-калійні);
 • свіжозрубану деревину тих порід дерев (у вигляді тирси або стружки), які більше підходять для тих видів трюфелів, які передбачається культивувати. Кращим деревом для цього вважається дуб.

Поетапно вирощування грибів в теплиці виглядає наступним чином:

 1. підготувати грунт в теплиці, просіявши її перед засипанням з метою насичення киснем і усунення каменів, ретельно контролюючи її кислотність, яка не повинна перевищувати 7, 5 одиниць;
 2. насипати на грядки з підготовленою землею шар тирси або стружки;
 3. змішати міцелій з невеликою кількістю землі, обробленої npk-добривами;
 4. насипати суміш на шар тирси або стружки;

Тепер про трюфелі можна «забути» на місяць, зрідка помірно поливаючи посадки (ці гриби не люблять високої вологості) і випаливая бур'яни, які трюфелі дуже «не люблять».

Через місяць можна спробувати зібрати перший урожай, однак, не варто відразу сподіватися на приголомшливі результати – для того, щоб міцелій повністю прижився, потрібно не менше року. Тому перший збір трюфелів може трохи розчарувати початківця грибівників.

Основний «пік» врожайності спостерігається через 3-4 роки з моменту посадки, з кожним роком кількість грибів буде збільшуватися.

Коли збирати перший урожай?

Як займатися вирощуванням трюфелів в домашніх умовах

Як вже говорилося вище, вирощування трюфелів займає багато часу. На формування перших плодів йде близько 4-6 років. За цей час гриби під землею на глибині 30-50 см встигають сформуватися, ставши круглими, злегка нерівній форми.

При зборі плоди акуратно викопуються. Такий підхід дозволяє зберегти цілісність плодів і їх смакові якості. Мало хто знає, що при пошкодженні плоди втрачають свій зовнішній вигляд і починають гнити. Тому, після того, як гриб викопують з грунту, його укладають в плетений каструлю, дно якої застелене соломою.

Повністю дозрілий трюфель має велику вагу. Невеликі плоди досягають 600-1500 грам, а добре прижилися в грунті – від 4 до 10 кг.

Вирощування трюфелів як бізнес

Незважаючи на те, що вирощування в домашніх умовах трюфелів забирає багато часу, більшість фермерів готові чекати роками. Причина тому – добра окупність, що покриває суму розтрати в кілька разів. В середньому, грибники отримують на 250% більше, ніж витратили на створення ідеальних умов, будівництво та приведення приміщення в задовільний вигляд.

Вартість 1 кг трюфелів на сьогоднішній день перевищує 50 тис. Рублів, при тому, що вага одного примірника може досягати більше 5 кг.

Незважаючи на процвітаючу грибну бізнес-індустрію, з кожним роком попит на придбання трюфелів росте. Їх купують елітні ресторани, гурмани і шеф-кухаря, що працюють на еліту. Знайти покупця не так складно, як може здатися на перший погляд. На відміну від глив, печериць і білих грибів, розвідників делікатесних порід не так багато, як багато хто думає. Чи не кожен професіонал вирішується на довгу і трудомістку роботу, що вже говорити про новачків, які не мають досвіду і знань у вирощуванні трюфелів.

Вирощувати чи ні, вирішувати тільки садівникам. Але якщо все складеться вдало, виручка може виправдати всі побоювання і занепокоєння.

Як займатися вирощуванням трюфелів в домашніх умовах

Важливо! Знайти трюфелі в лісі можна тільки за допомогою свині або навченого собаки. Друге, використовують частіше, незважаючи на те, що на їх навчання йде один-два роки. Виходять на полювання у вечірній час, коли природа відпочиває і звуків, здатних відвернути тварина, не так багато.

До нової зустрічі!

ТОП Кулінар - Кулінарний блог