Земляна груша – користь і шкода, властивості, що з неї готують

Всім привіт, друзі.

Земляна груша (топінамбур) – неймовірно корисний овоч, який абсолютно некапрізен в вирощуванні, він росте навіть в зонах ризикованого землеробства – на Уралі, в Сибіру, на півночі Росії. Однак багато городники відносяться до топінамбура скептично тільки тому, що плоди важко чистити і зберігати. Але все це дрібниці в порівнянні з тим, яким смачним, а головне, корисним буде овоч при лікуванні практично всіх захворювань організму.

опис

Земляна груша (з фр. – topinambour) являє собою бульбова рослина. Його батьківщина – Північна Америка. На цьому ж континенті його вперше окультурили. А французька назва трава отримала від індійського племені з Бразилії тупінамба, яке використовувало його в їжу і завдяки якому воно потрапило до Франції в XVII столітті.

Земляна груша - користь і шкода, властивості, що з неї готують

Рослина має прямостоячий стебло, який може досягати висоти до 4 м. Зверху він гілкується і опушен по всій довжині. Наземна частина трави по виду дуже схожа з соняшником. Листя у неї з зубчиками, яйцевидної, сердцевидно-яйцевидної форми. Цвітіння настає в першому і другому місяці осені.

Рослина випускає від 10 до 15 квіток у формі кошиків розміром 2-10 см, жовтого кольору. Після відцвітання утворюється плід у вигляді семянки.

На потужній кореневій системі формуються бульби білого, жовтого, фіолетового, рожевого кольорів. Кожен бульба може мати масу від 15 до 150 г. За смаком вони схожі з качаном капусти – соковиті, солодкі, не мають запаху.

Рослина цінно в кормовому, технічному, харчовому відношенні. Його вживають в їжу люди і згодовують тваринам. У деяких країнах воно вважається бур'яном.

З 60-х років минулого століття салат з топінамбура включений в офіційний перелік страв французької кухні. Також рослина становить інтерес для фармацевтики, з нього витягують речовини, необхідні для виробництва інсуліну.

Середня врожайність бульб становить 40-50 т з гектара, рослинної частини – 30 т з гектара.

Селекціонери на сьогодні вивели близько 300 сортів і гібридів земляної груші.

Земляна груша - користь і шкода, властивості, що з неї готують

склад

Щоб зрозуміти, якими цілющими властивостями володіє рослина, розглянемо його хімічний склад. Відзначимо, що він багато в чому схожий зі складом бульб картоплі.

вітаміни:

 • А – 2 мкг (0,2% від добової норми для людини);
 • бета-каротин – 0,012 мг (0,2%);
 • тіамін (В1) – 0,07 мг (4,7%);
 • рибофлавін (В2) – 0,06 мг (3,3%);
 • аскорбінова кислота (С) – 6 мг (6,7%);
 • альфа токоферол (Е) – 0,2 мг (1,3%);
 • ніацин (РР) – 1,6 мг (8%).

мікроелементи:

 • алюміній (Al) – 815 мкг;
 • залізо (Fe) – 0,4 мг (2,2%).

макроелементи:

 • калій (К) – 200 мг (8%);
 • кальцій (Ca) – 20 мг (2%);
 • магній (Mg) – 12 мг (3%);
 • натрій (Na) – 3 мг (0,2%);
 • фосфор (Ph) – 78 мг (9,8%).

Крім всіх перерахованих вище елементів, земляна груша містить засвоювані вуглеводи: крохмаль, декстрини, цукру.

Харчова цінність топінамбура – 61 ккал (3,6% від добової норми для людини). У 100 г бульб міститься 2,1 г білків, 0,1 г жирів, 12,8 г вуглеводів. 4,5 г становлять харчові волокна, 79 г – вода.

Харчові і лікарські властивості

Земляна груша – багаторічна рослина, що володіє чудовими властивостями. По виходу корисних поживних і лікувальних речовин вона займає одне з перших місць серед польових культур. Ця рослина, у якого під землею утворюються смачні соковиті бульби, а на поверхні – потужна зелена маса, яка служить відмінним кормом тваринам в зеленому вигляді і при заготівлі з неї силосу, сінажу.

Земляна груша - користь і шкода, властивості, що з неї готують

Бульби топінамбура – це дієтичний продукт харчування. Їх можна їсти в сирому вигляді, вони соковиті, солодкуваті, за смаком трохи схожі на капустяний качан, відварні нагадують цвітну капусту. З них можна приготувати більше 20 страв: салати, оладки, котлети, сирники, супи. Їх відварюють, смажать, тушкують, сушать, квасять.

Бульби топінамбура містять велику кількість вуглеводів – 58-68%. Зміст перетравного білка відносно невисоку – близько 2,5%, але в його білку містяться всі незамінні амінокислоти. Бульби багаті вітамінами і біофільние мікроелементами. Кількість рибофлавіну (вітаміну В2) в середньому становить 1,9 мг / кг, нікотинової кислоти (вітаміну РР) – 18,8 мг / кг, холіну – 2518 мг / кг.

Значну цінність являє собою і зелена маса топінамбура. Хоча вміст вітамінів в ній трохи нижче, ніж в бульбах, але воно досить висока: зміст рибофлавіну становить 1,75 мг / кг, нікотинової кислоти – 8,3, холіну – 950 мг / кг. Крім того, в 1 кг зеленої маси міститься 60-80 мг каротину, більше 900 мг аскорбінової кислоти. Зелена маса більш багата білком, ніж бульби: вміст протеїну становить 9-12,5% сухої речовини.

За вмістом заліза топінамбур перевершує картопля, морква і цукровий буряк. Він активно акумулює кремній з грунту, який особливо необхідний людям в літньому віці. Також в бульбах топінамбура міститься 15-22% інуліну – вуглеводу, який легко перетворюється на фруктозу. Це дуже важливо для хворих на цукровий діабет, оскільки у них «розладжений» механізм використання того цукру, який ми зазвичай вживаємо в їжу. Для них цукор – це отрута, а фруктоза цілком засвоюється організмом і не приносить хворим ніякої шкоди.

Земляна груша - користь і шкода, властивості, що з неї готують

Дослідження вчених показали, що біологічна активність топінамбура визначається не тільки присутністю чистого інсуліну, але і природним комплексом поліфруктозанов і продуктів їх окислення з білковим комплексом, а також з макро- і мікроелементними компонентами. Для лікувально-профілактичних цілей використовують не тільки бульби, а й зелену масу.

В даний час з топінамбура створені й успішно застосовуються лікарські засоби для лікування захворювань серцево-судинної системи, цукрового діабету, порушень обміну речовин, сечокам'яної хвороби, подагри, атеросклерозу. Вони рекомендуються при підвищеному фізичному і психоемоційному навантаженні, хронічної втоми, особам, які проживають в екологічно несприятливих районах, при отруєннях (як засіб очищення організму), для нормалізації функцій шлунково-кишкового тракту, при сухості і дрябності шкіри, випадіння волосся.

Використання нових видів біологічно активної добавки з топінамбура підвищує ефективність лікування хворих з опіковими ураженнями, виразкою дванадцятипалої кишки, а також дітей з ослабленою імунною системою.

При систематичному вживанні топінамбура поряд зі зниженням рівня цукру в крові спостерігається поліпшення зору. Якщо є можливість вирощувати цю чудову культуру, то можна використовувати «живі» рослини, які виявляться дуже корисними.

Для тих, хто утримує тварин або збирається їх завести, не зайве нагадати, що топінамбур – прекрасна кормова культура. В цьому відношенні її можна прирівняти до кукурудзи в фазі молочно-воскової стиглості, а бульби за цінністю рівні коріння цукрових буряків.

Надземна маса земляної груші залишається зеленою до настання значних заморозків (до -7 ° С), бульби її зимують в грунті. Ці особливості вигідно відрізняють її від інших кормових культур, оскільки вона забезпечує тварин кормом в позднеосенний і ранньовесняний період, коли інших джерел соковитого корму немає.

Особлива цінність топінамбура полягає в здатності не накопичувати в собі шкідливі речовини. Топінамбур мало схильний до хвороб і шкідників, він екологічно чистий культура, і при його обробітку можна відмовитися від застосування пестицидів.

Топінамбур привертає все більшу увагу як біоенергетична культура, яку можна переробляти в харчові, лікувальні та технічні продукти. Велика кількість вуглеводів в бульбах, в тому числі інуліну, дозволяє використовувати їх в якості сировини для отримання фруктози, сиропів, соку, нектару, компоту, мармеладу, борошна для дієтичного хлібопечення.

 1. Багато знавців і цінителів пива стверджують, що найсмачніше пиво виходить, коли основою його виготовлення служить земляна груша.
 2. Спирт з топінамбура використовується в якості добавки до етилованого бензину.
 3. Нарешті, топінамбур – це декоративна рослина, яскраво-жовті суцвіття якого радують наше око восени, коли все навколо блякне і відцвітає.

Чим корисний топінамбур для організму людини

Перш ніж перейти до розмови про безпосередню користь топінамбура для людського організму, слід трохи «покопатися всередині» цієї рослини і розібрати по поличках, які ж речовини обґрунтовують користь застосування земляної груші в їжу і вживання в лікувальних цілях. Для того щоб це з'ясувати, розглянемо хімічний склад рослинного продукту.

У коренеплоді містяться такі вітаміни і кислоти:

 • РР – 1,3 мг;
 • Бета-каротин – 0,012 мг;
 • Фолієва кислота – до 18,8 мг;
 • Е – 0,15 мг;
 • Тіамін (вітамін В1) – 0,07 мг;
 • Піридоксин (вітамін В6) – 0,23мг;
 • Вітамін А – 2мкг;
 • Вітамін С – 6 мкг.

Харчова цінність топінамбура виражається в наступних показниках на 100 грам продукту:

 1. Калорійність – 62 Ккал;
 2. Білки – 2,2 г;
 3. Жири – 0,05 г;
 4. Вуглеводи – 13 р

Зміст харчових волокон в земляний груші – 3,8 грам. Води в одному їстівний бульбі – до 82%, крохмалю – 9,7%, органічні кислоти складають в масі до 0,1%, моно-і дисахариди – 3,3 грама.

Земляна груша - користь і шкода, властивості, що з неї готують

Розглядаючи хімічний склад коренеплоду непрофесійним поглядом, все одно нескладно зрозуміти, що це помірно наповнений вуглеводами продукт рослинного походження, насичений вітамінами, цінними харчовими волокнами, органічними кислотами. У топінамбур практично відсутні жири, але є достатня частка рослинного білка. Наявність крохмалю говорить про те, що продукт надає ситість. Низький калораж вказує на те, що цей коренеплід не здатний дестабілізувати баланс маси тіла, а, навпаки, сприяє плавного зниження ваги при регулярному вживанні.

система травлення

За рахунок значної кількості харчових волокон земляна груша благотворно впливає на травний тракт. Правильний баланс кислот сприяє зниженню кислотності шлункової секреції. Цей коренеплід робить позитивний вплив на підшлункову залозу, стабілізуючи її роботу і пом'якшуючи загальні навантаження на цей орган, а також на печінку.

Ендокринна система

Користь земляної груші при цукровому діабеті (2 типу) обумовлюється легким сахароснижающим ефектом, який забезпечується уповільненням всмоктування вуглеводів в кров. Цьому сприяє насиченість плода клітковиною і харчовими волокнами. Наявність природного інуліну сприяє насиченню клітин людського організму енергією, попереджаючи при цьому зайву перевантаженість глюкозою. Всім відомо, що при цукровому діабеті страждають судини. Одне з доведених властивостей топінамбура – зміцнення судинних стінок.

Суглоби і тканини

За рахунок високого вмісту кремнію цей коренеплід корисний для суглобів і м'яких тканин організму. Вживаючи в їжу земляну грушу можна відновити і захистити здоров'я суглобів, м'язової тканини і підвищити еластичність шкірного покриву.

Імунна система

Вміст вітаміну С, а також корисних кислот робить топінамбур природним імуномодулятором. Вживаючи коренеплід в сезон застуд, можна розраховувати на легке перебіг вірусних інфекцій, а то і зовсім забути про ГРЗ і грип. Якщо включити страви із земляної груші в свій постійний раціон, вдасться розвинути в організмі природні захисні властивості, що допоможе бути організму міцніше щодо будь-яких інфекційних хвороб.

Жіноче здоров'я

У коренеплоді міститься досить фолієвої кислоти і вітаміну Е. Ці речовини благотворно впливають на жіночу репродуктивну систему. Бажаючи зачати, виносити без складнощів дитини, варто виділити особливе місце в своєму раціоні продуктів з високим вмістом фолієвої кислоти і вітаміну Е. Виходить, що топінамбур корисний для формування сприятливого фону здоров'я в жіночому організмі.

Чоловіча сила

Доведено, що мікроелементи, що містяться в земляний груші, благотворно впливають на чоловічу сечостатеву систему. По-перше, коренеплід корисний для відновлення і збереження потенції. По-друге, вважається, що цей продукт хороший для профілактики розвитку аденоми простати та інших захворювань чоловічої статевої системи.

проти старіння

Земляна груша має виражену антиоксидантну властивість. Значить, вживаючи в їжу коренеплід, можна перешкодити швидкому розвитку процесів старіння клітин і інших руйнівних перетворень. Використовуючи топінамбур в своєму меню, можна поліпшити якість шкіри, нігтів, волосся за рахунок насичення корисними речовинами, що вони бережуть молодість тканин.

Земляна груша - користь і шкода, властивості, що з неї готують

Як виростити топінамбур

Рослина це фантастично невибагливо і здатне рости взагалі без догляду. Але якщо ми розраховуємо отримати пристойний урожай, потрібно хоча б спочатку створити сприятливі умови.

Ідеально садити топінамбур на легких родючих суглинках; він дуже чуйний на внесення органічних добрив, на бідних ґрунтах для освіти хороших, великих бульб його рекомендується підгодовувати кожні 2-3 тижні розчином курячого посліду або коров'яку. Відмінний варіант – посадка топінамбура біля компостної купи: він і непривабливе споруда замаскує, і сам підживити.

Топінамбур невибагливий, але хорошого урожаю без створення умов не одержати.

Земляна груша - користь і шкода, властивості, що з неї готують

До речі, ось тут виявляється цікавий момент: більшість джерел однозначно вказує на те, що топінамбур не накопичує нітрати і солі важких металів і може застосовуватися, в тому числі, для рекультивації грунтів на техногенно порушених територіях – з одночасним використанням і бульб, і надземної частини в якості харчової або кормової продукції. Однак зустрічаються і прямо протилежні твердження: топінамбур можна садити біля смітників, вигрібних туалетів і навіть компостних куп – тому що бульби накопичують різноманітні хімічні сполуки.

Кому вірити? Я все ж схильна довіряти професіоналам, які дотримуються першої точки зору. Припускаю (можу помилятися), що прихильники другої позиції помилково трактують здатність топінамбура зв'язувати і виводити з організму важкі метали і радіонукліди. Було б цікаво послухати думки людей, обізнаних в біохімії, щоб прояснити цей момент.

Садять топінамбур як картоплю. За правилами його рекомендують підгортати – щоб підвищити стійкість до вилягання. Чесно кажучи, я про це вперше дізналася з книжок зовсім недавно – і дуже здивувалася: у мене він росте без підгортання, вимахує метра по 2 в висоту, але жодного разу я не бачила, щоб він намагався прилягти і вимагав підв'язки.

Як і картопля, топінамбур любить вологу і має особливу потребу в ній в період формування бульб. Буде посуха – урожай вийде мізерним. Але якщо волога виявиться в надлишку – з'являться гнилі, посадки можуть і загинути. Місце краще вибирати відкрите, сонячне, хоча і в півтіні земляна груша буде рости. У мене в саду серед яблунь і слив щорічно виростають кущі топінамбура – і відчувають себе нітрохи не гірше, ніж ті, що в поле. Але, повторюся, заради гарного врожаю варто подбати про те, щоб створити рослині максимально сприятливі умови.

Земляна груша - користь і шкода, властивості, що з неї готують

Вирощування топінамбура – справа зовсім нескладна

Садити краще восени – просто тому, що зберегти посадковий матеріал до весни досить важко, а в грунті топінамбур зимує чудово. Прокидається рано – до моменту посадки картоплі у нього вже зелені паростки із землі показиваются.Так що, якщо все ж таки віддаєте перевагу весняну посадку, робити це потрібно в квітні (якщо говорити про умови середньої смуги Росії).

Можна зробити простіше: чи не викопувати бульби повністю, залишати частину врожаю в землі – і рік від року «плантація» буде розростатися. До речі, ранньою весною, коли грунт тільки-тільки відтане, можна знову йти в город з лопатою – перезимували бульби нітрохи не гірше тих, що викопані восени, вони повністю зберігають свої корисні властивості і поживну цінність. Весняною порою, коли запаси свіжих овочів вже вичерпалися, це справжня знахідка.

Земляна груша - користь і шкода, властивості, що з неї готують

Протипоказання

Топінамбур майже нешкідливий. Протипоказанням може стати тільки індивідуальна непереносимість. Також з обережністю до цього коренеплоду радять ставитися гіпотонікам (топінамбур знижує тиск).

Обмежити споживання топінамбура радять і людям, що страждають метеоризмом. У сирому вигляді овоч може спровокувати надлишок газів в кишечнику. Також протипоказаннями можуть стати непрохідність кишечника, спайки, пухлини, відкрита виразка шлунка і 12-палої кишки, гострий панкреатит.

Порошок з топінамбура розріджує кров, тому від його прийому потрібно утриматися, поки не загоїлися відкриті рани, перед хірургічним втручанням і в період менструацій.

Важливо пам'ятати, що корисний топінамбур лише тоді, коли є частиною збалансованого раціону. Якщо ви відмовитеся від м'яса, яєць, молока і почнете на сніданок, обід і вечерю споживати тільки топінамбур, нічого доброго з цього не вийде.

Всіх Вам благ!

ТОП Кулінар - Кулінарний блог