Капуста цвітна – вирощування розсади у відкритому грунті

Друзі всім привіт!

Цвітна капуста – корисний дієтичний овоч, багатий клітковиною, що перевершує за змістом корисних речовин білокачанну капусту. Качани містять багато вітамінів групи В і мікроелементів, при цьому є низькокалорійним продуктом. Ця культура відома з XI – XII ст – її вирощували в Іспанії, Середземномор’ї, потім в центральній Європі. У Росії цей овоч почали садити в епоху Катерини II. Виростити капусту на дачній ділянці зовсім не складно, потрібно лише знати кілька особливостей агротехніки цієї однорічної рослини. Сьогодні ви дізнаєтеся про капуста цвітна вирощування.

Цвітна капуста – опис

Цвітна капуста – однорічна рослина з мочковатой, близько розташованої до поверхні грунту кореневою системою. Стебло у неї циліндричний, висотою від 15 до 70 см. Листя цвітної капусти розташовані горизонтально або косо вгору, часто вони зігнуті по спіралі. Вони можуть бути як цільними і сидячими, так і лировидно-роздільними, на черешках довжиною від 5 до 40 см. Забарвлення листя – різні відтінки зеленого кольору аж до сизого від воскового нальоту.

Використовуваний в їжу орган цвітної капусти – м’ясисті квітконоси, або головки. Суцвіття цвітної капусти вживають в їжу в зародковому стані, вони можуть бути різного кольору – добре відома зелена кольорова капуста, сніжно-біла, кремова і навіть фіолетова. Технічної стиглості капуста досягає в середньому за 90-120 днів.

Плід цвітної капусти – багатосім’яний стручок довжиною від 6 до 8,5 см, циліндричної або приплюснуто-циліндричної форми. Вирощують кольорову капусту насіннєвим способом – розсадним і безрассадним.

З цієї статті вам належить дізнатися, коли сіяти цвітну капусту на розсаду, як здійснюється посів цвітної капусти на розсаду, як виростити розсаду цвітної капусти в домашніх умовах, коли проводиться посадка цвітної капусти у відкритий грунт, як виростити кольорову капусту у відкритому грунті. Крім того, ми опишемо вам найпопулярніші сорти цвітної капусти для відкритого грунту, які ви з успіхом зможете вирощувати в своєму городі.

Вимоги до умов вирощування

Якщо прийняти рішення виростити кольорову капусту, потрібно враховувати основні правила агротехніки:

 • Культивувати овоч бажано розсадним способом. Посів насіння можна проводити кілька разів з інтервалом в 10-14 днів. Для отримання раннього врожаю висівати насіння на розсаду потрібно з середини травня, а висаджувати в грунт – в перших числах травня. Для літнього користування насіння можна сіяти в грунт з середини травня, а для пізнього – з кінця червня до початку липня. Розсаду пересаджувати на постійне місце у віці 30-35 днів.
  У південних районах України і Росії насіння можна сіяти безпосередньо в грунт, оскільки вони можуть проростати при температурі + 2 … + 5 ° С. У більш прохолодних регіонах краще вибрати розсадний спосіб.
 • Вибирати під кольорову капусту багаті перегноєм пухкі грунти з нейтральною або слабокислою реакцією. При необхідності ділянку з осені вапнувати, а навесні внести органічні добрива з вмістом бору, молібдену і міді, оскільки до їх нестачі рослина особливо чутливо.
 • Вирощувати овоч при температурі повітря + 15 … + 18 ° С. Якщо він буде перебувати під тривалим впливом низьких температур, то це призведе до формування дрібних несмачних качанів. Підвищена температура також негативно позначиться на їх розвитку – при + 25 ° С і вище, особливо в умовах низької вологості, вони перестануть стрімко рости і стануть пухкими.
 • Розташовувати культуру на сонячних ділянках, захищених від холодних вітрів і протягів. Не допускати загущених або затінених посадок, оскільки в таких умовах світлолюбна рослина витягнеться і буде більше схильне до різних хвороб. До того ж затінені головки будуть виростати маленькими, а в повній тіні – зовсім не будуть зав’язуватися.

При тривалому світловому дні головки будуть утворюватися раніше, але і швидше розпадатися на квітучі пагони. У разі ж короткого світлового дня вони вийдуть більш щільними і великими, але сформуються набагато пізніше.

Терміни посіву насіння на розсаду

 Капуста цвітна - вирощування розсади у відкритому грунті

Найкращий варіант – розрахувати термін посіву індивідуально для кожного сорту (гібрида). Про те, як це зробити, можна дізнатися зі статті Коли сіяти овочі на розсаду. Тому зазначу лише орієнтовні терміни:

 • ранні – з початку і до кінця березня;
 • середні – з десятих чисел квітня по 12 травня;
 • пізні – з середини травня до 10 червня.

Розраховуйте термін посіву індивідуально для кожного сорту (гібрида)

Вік розсади кольорової капусти перед висадкою:

 • для ранніх сортів – близько 60 днів;
 • для середніх – близько 40 днів;
 • для пізніх – близько 35 днів;

Терміни висадки розсади у відкритий грунт:

 • ранні – з кінця квітня до середини травня;
 • среднеранние – з середини травня до середини червня;
 • пізні – з початку до середини липня.

Багато дачники вирощують різночасові розсаду, щоб за літо отримати своєрідний конвеєр молодий цвітної капусти.

Підготовка грядки для цвітної капусти

Капуста цвітна - вирощування розсади у відкритому грунті

Місце для грядки вибирайте сонячне, захищене від сильних вітрів, але яке добре провітрюється. При цьому грунт не повинен сильно висушувати, кольорова капуста не любить суховіїв. Застій води теж не допускається. Культура добре росте на суглинних грунтах з великим шаром гумусу.

Гумус – це продукт розкладання органічних залишків, переробки їх бактеріями і дощовими хробаками, тобто звичайний перегній або компост

Щоб з’ясувати розмір грядки, тримайте в голові схему: для ранньої капусти – 30х60 см, для середньої і пізньої збільште відстань між рослинами ще мінімум на 10 см. Визначившись з межами, внесіть на кожен 1 м2 відро перегною і 1 ст. л. нітрофоски.

Перегной і будь-яка органіка мають для цвітної капусти величезне значення. При їх розкладанні виділяється вуглекислий газ, благотворно впливає на розвиток качана-головки.

Етапи посадки розсади або насіння цвітної капусти у відкритий грунт:

 1. Зробіть лунки за схемою, що підходить для обраного вами сорти.
 2. Незважаючи на те що в грунт уже внесли перегній, в кожну лунку насипте додатково ще по одній жмені.
 3. Додайте 1 ст. л. деревної золи і перемішайте грунтосуміш.
 4. Полийте кожну лунку теплою відстояною водою.Насіння цвітної капусти швидко проростуть в удобреному грунті
 5. Коли вода вбереться, посійте насіння або посадіть розсаду.Розсаду висаджують у вологу землю
 6. Замульчуйте лунки перегноєм або компостом.
 7. Притените рослини на 1-2 дня, наприклад, надівши на кожне паперовий ковпачок і присипавши його нижній край землею.

Якщо ви купуєте розсаду цвітної капусти, то звертайте увагу не тільки на характеристики і назва сорту , але і на стан рослин. Вони повинні бути приосадкуватими, мати 4-6 листочків і товсті стебла

Здорова розсада має міцні стебла і 4-6 листочків

Вирощування розсади

Капуста цвітна - вирощування розсади у відкритому грунті

Вимоги невисокі, але виконання їх обов’язково!

Температурний режим

Оптимальна температура повітря до появи паростків складає + 19-21С, після чого її бажано знизити приблизно до + 10С.

Можна винести горщики на холодну веранду або підвіконня (виключити протяг!), Але місце повинне бути осінь світлим. Через тиждень можна знову підвищити температуру, але вона не повинна перевищувати + 22С, а краще залишатися на рівні 18-19С вдень і на кілька градусів нижче вночі.

Незважаючи на те, що культура є теплолюбивой, розсаду можна вирощувати в жаркому приміщенні. В цьому випадку головки згодом почнуть формуватися передчасно і про повноцінний врожаї можна буде забути.

Догляд

Помірний полив з періодичним дуже акуратним розпушуванням можна доповнити одноразової профілактичної обробітком ґрунту слабоконцентрірованних марганцовая розчином.

Зробити це потрібно на самому початку процесу. При появі 2-3 справжніх листочків слід провести обприскування розчином борної кислоти (2г на 1 л води). Дочекавшись, коли саджанці випустять ще лист або два, можна за бажанням додати обробку Молібденовокислий амонієм (5г на відро води).

Потреба в молібдені підвищується при вирощуванні на кислих грунтах. Але перегодовування цим мікроелементом небезпечний навіть більш, ніж його дефіцит!

Пікіровка

Як вже було сказано, сіянці цвітної капусти погано переносять будь-яку пересадку, тому загальноприйнята агротехніка пікіровки не припускав. Садити їх потрібно або в окремі горщики, або в загальні, але з широким кроком. В крайньому випадку, допускається загущення при сівбі з подальшим видаленням слабших сходів.

Якщо ж необхідність пікіровки все-таки виникла, робити її слід у віці 2 тижнів з обережною обрізанням коренів по периметру. Температурний режим після пікіровки аналогічний рекомендованому при посадці.

Як доглядати за цвітною капустою у відкритому грунті

Цвітна капуста вимагає більше турботи, ніж білокачанна. Бур’яни та шкідники легко можуть заглушити ніжні розетки. Щоб утворилася головка, кущ повинен добре вирости і складатися з 15-20 великих листків. Для цього необхідно багато харчування з мікроелементами, грунт потрібно утримувати постійно вологою і рихлою. Якщо 3-4 дня простоїть спека без поливів, або ви не внесете добрива, що містять бор і молібден, то на хороший урожай можете не розраховувати.

Захист від шкідників

 Капуста цвітна - вирощування розсади у відкритому грунті

Варто тільки з’явитися на грядці розсаді або першим сходам з насіння, як на них тут же селяться хрестоцвіті блішки. Це дрібні комахи, але живуть вони великими колоніями, тому здатні всього за день перетворити вашу капусту в решето або взагалі її знищити. У боротьбі з такими агресивними шкідниками добре допомагає звичайна деревна зола.

Дрібні чорні жучки (хрестоцвіті блішки) паразитують на редисці та всіх видах капусти

У перший же день появи цвітної капусти у відкритому грунті опудрить її по вологим листям золою. Коли захисний шар змиє дощем або здує вітром, поновіть його. Робіть так, поки кущі не підростуть, а нижні листя не загрубіють. Такі рослини блішок вже не цікавлять.

Використовуйте тільки свіжу золу, взяту з багаття або мангала, що не побував під дощем.

Від гусениць допомагає звичайна суха гірчиця. Всипте 200 г порошку в 10 л нагрітої на сонце води, дайте настоятися 5-10 хвилин і обприскуйте по листю з гусеницями. Можна просто зібрати їх вручну.

Гусениць можна зібрати вручну або обприскувати розчином гірчиці

Слимаки НЕ проберуться до капусти, якщо навколо кожного куща або всієї грядки встановити бар’єр з хвойного опаду, вапна, золи , гірчиці, перцю та інших їдких і колючих матеріалів, які не можуть подолати голі молюски. Звичайно, після кожного дощу перепони зі всіляких порошків доведеться оновлювати.

Замість хвої можна використовувати подрібнену яєчну шкаралупу.

Нашестя слимаків предовратят бар’єри близько капусти

Вважається, що мульча з хвої, шишок, соснової кори підкисляє ґрунт. Але це відбувається тільки через кілька років. Проблема в іншому: товстий шар такої мульчі не пропускає світло і повітря. Крім того, хвойні рослинні залишки містять смоли, виділяють фунгіциди, ці речовини справляють пригнічуючий вплив на корисні бактерії, мікроорганізми, комах, а також на культурні рослини. Тому не зловживайте хвоєю, не використовуйте її в якості мульчі під капусту. Насипте лише тонким шаром навколо кожного качана або по периметру грядки.

Поливи та підживлення

Цвітну капусту потрібно поливати так, щоб земля під нею була постійно вологою на глибину 30 см. Заливати можна, в занадто сирому грунті немає кисню, коріння не дихають, рослина гине. Під один кущ необхідно вилити 2-3 л води. Тримайте грядки під мульчею, тоді земля буде пересихати набагато повільніше. У спекотні дні (вище 25оC) влаштовуйте дощування.

Дощування в спекотні дні допоможе знизити температуру на капустяної грядці до оптимальної

За період вегетації досить двох підгодівлі, але вони повинні містити всі макро- і мікроелементи:

 1. Через 2 тижні після висадки в грунт (якщо сіяли насінням, то у фазі наростання 5-6 листочка) підгодуйте настоєм коров’яку (1:10), пташиного посліду (1:20) або бур’янів (1: 5). На відро такого добрива додайте по 1 ст. л. суперфосфату і сульфату калію.
 2. Коли почнуть рости головки, використовуйте ту ж органіку, але тепер додайте 1 ст. л. нітрофоски на 10 л настою.

Витрата підживлення – 1 л під кущ. Вносьте її завжди по вологій землі. Якщо ви правильно поливаєте і підгодовуєте капусту, варто сприятлива погода, але рослина все одно повільно нарощує листя, то можна зробити додаткову підгодівлю через 10-14 днів після попередньої.

Розпушування і підгортання </h3 >

Капуста цвітна - вирощування розсади у відкритому грунті

Утримувати грунт на капустяної грядці завжди пухкої і чистою від бур’янів допомагає мульча. На жаль, не в кожному господарстві знайдеться достатня кількість рослинних залишків (сіна, соломи, старих тирси, трав’яний зрізання), щоб укрити землю шаром, який буде захищати землю від пересихання і проростання бур’янів.

Мульча добре захищає землю від осушення, але швидко перегниває і вимагає регулярного поновлення

Постійно вкриваю грядки зрізаної травою, збираю її за парканом оберемками і навіть ламаю молоді, ще зелені, гілки густорастущей там декоративного горобинника. Вирощую сидерати. Однак цього на все посадки не вистачає. Мульча швидко всихає, і земля знову оголюється. А вже через 3-4 тижні від неї не залишається і сліду, вона або перегниває в сиру погоду, або на спеці перетворюється в потерть і розноситься вітром. Матеріал для нової мульчі зростає повільніше, ніж витрачається стара. Тому землю все одно доводиться рихлити.

Рихлить землю під цвітною капустою після кожного поливу або підгодівлі, як тільки побачите, що на грунті починає утворюватися кірка. Робіть це акуратно, на глибину не більше 3-5 см, щоб не пошкодити поверхневі корені. Попутно позбавляйтеся від бур’янів і подокучівают ще вологим ґрунтом кущі. Важливо при цьому не засипати сердечка розеток, де знаходиться точка зростання.

Працюйте капусту тільки вологою і рихлою землею

Притенение головок

 Капуста цвітна - вирощування розсади у відкритому грунті

Качанчики цвітної капусти, які виросли розміром з волоський горіх, потребують захисту від сонця. При яскравому освітленні вони будуть пухкими і швидко зацвітуть. Не потрібно зрізати нижнє листя і укладати поверх головок або надломлювати найближчі і ними вкривати. В цьому випадку листя або ляжуть щільно, суцвіття не будуть провітрюватися і загинє, або засохнуть і їх понесе вітром. Краще створіть живу ажурну тінь з доступом повітря і розсіяним світлом. Підніміть, що не зриваючи, над суцвіттям 2-3 прилеглих листа і з’єднайте їх верхівки прищіпкою, легким затискачем або зв’яжіть, що не стягуючи, шпагатом. Вийде природний купол.

Для притенения головки з’єднайте листя над нею за допомогою легких прищіпок

Хвороби цвітної капусти

Якщо слідувати всім правилам вирощування цвітної капусти, то ймовірність того, що рослина може захворіти або стати жертвою шкідників , вкрай мала. Але – попереджений, значить, озброєний, а тому пропонуємо ознайомитися з основними проблемами здоров’я капусти.

Хвороби і шкідникиОзнаки поразкиПрофілактикаМетоди боротьби і лікування
килаНарости і здуття на кореняхКоренева підгодівля розчином доломітового борошна (1 склянка на 10 л води)Внесення золи в грунт протягом усього періоду вегетації
Кільцева плямистістьЧорні точки на листі і стеблах з утворенням кіл навколоЗнезараження грунту і насіння перед посівомОбробка фунгіцидами. Після збирання врожаю потрібно видалити всі залишки рослини
Слизистий бактеріоз (мокра гниль)Дрібні водянисті плями темного кольору на голівках і чорні довгасті – на стеблахВесняна обробка 0,4% -ною суспензією колоїдної сіркиВирізання плям із захопленням здорової ділянки; знищення сильно уражених рослин
ФузариозЖовто-зелене забарвлення листя, поява темного крапу, потемніння жилокДодавання Фітоспорін-М в воду для поливу рослиниОбробка фундазолом
Чорна ніжкаПочорніння кореневої шийкиДезінфекція грунту розчином формаліну, обробка насіння розчином марганцівкиЗнищення хворих рослин
Пероноспороз (несправжня борошниста роса)Вдавлені плями на листках, білястий наліт з нижнього боку листаЗнезараження грунту і насінняОбробка фунгіцидом (0,05% -ною суспензією препарату Ридоміл Голд)

Проти шкідників цвітної капусти (капустяної совки, гусениць капустяної білявки) потрібно використовувати інсектициди, наприклад , Ентеробактерін. Також можна застосувати для обприскування народний засіб – настій листя лопуха (відро на 1/3 наповнити листям лопуха, залити водою і настоювати добу).

безрассадного спосіб

Семена відразу у відкритий грунт висівають в травні. Час посіву визначають по температурі грунту, яка повинна досягти 10 ° C.

  1. Насіння перед посадкою обов’язково замочують.
  2. Закладають на глибину 1-2 см.
  3. Після появи паростків капусту проріджують або пікірують.

До побачення!

ТОП Кулінар - Кулінарний блог